Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Historia Parafii

Historia parafii św. Małgorzaty w Dębnie

Parafia Dębińska pojawia się po raz pierwszy w dokumentach spisu świętopietrza z lat 1325 – 1327, a drewniany kościół parafialny, noszący wezwanie św. Małgorzaty, jest wzmiankowany półtora stulecia później w Liber beneficiorum Jana Długosza. Lokalna tradycja wiąże budowę pierwszego drewnianego kościoła z cudownym uratowaniem przez miejscowych chłopów uciekającej przed tatarskim najazdem księżnej Kingi.

Obecna kamienna świątynia z piaskowca powstała w latach 1470-1504 z fundacji kasztelana krakowskiego Jakuba z rodu Odrowążów, do którego wówczas dobra Dębińskie należały. Budowę kościoła dokończył spadkobierca Jakuba, również Jakub zwany Szczekockim. Konsekracji świątyni pw. św. Trójcy dokonał w 1504 roku biskup Jan, sufragan krakowski. Jak wynika z dokumentów wizytacji biskupiej, przed 1618 okiem zmieniono wezwanie kościoła na starsze: św. Małgorzaty.

Obraz w ołtarzu głównym to tryptyk - Tron Łaski - alegoria Trójcy Świętej - doskonała kopia malarza Józefa Gucwy z połowy XIX w. - XVII wiecznego obrazu, którego oryginalna środkowa część znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Obecność kolejnych dziedziców Dębna, m.in. Wesselinich, Tarłów, Lanckorońskich, zaznaczała się dotacjami na rzecz parafii oraz ofiarowanym do kościoła wyposażeniem. Pomimo dbałości o świątynię, w latach 40. XIX wieku na krótko zabroniono odprawiania w niej nabożeństw, prawdopodobnie z powodu złego stanu budowli. Gruntowną renowację przeprowadzono w latach 1899 – 1903 pod kierunkiem krakowskiego architekta Zygmunta Hendla. Wymurowano wówczas ceglane szczyty i pokryto kościół dachówką, zamontowano nowe kamienne gzymsy, rozbudowano zakrystię oraz przekryto nawę nowym stropem. Dębno należało wtedy do rodziny Jastrzębskich – jak pokazała historia – ostatnich właścicieli.

Aktualna polichromia kościoła została namalowana w 1956 r. przez prof. dra Józefa E. Dutkiewicza, twórcę Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej pierwsze odnowienie było w 1974 r. (Obecnie trwają prace konserwatorskie.)

Od kilku lat trwa kompleksowa renowacja zabytkowego kościoła wg możliwości finansowych parafian i częściowego wsparcia zewnętrznego.

Drukuj PDF

Copyright © Strona Parafii Św. Małgorzaty w Dębnie 2019

Template by Joomla Themes & Projektowanie stron internetowych.