Duszpasterskie

II Niedziela Adwentu

10 grudnia 2017

1. 1. Dzisiaj II Niedziela Adwentu. Coraz bliżej do Świąt Bożego Narodzenia. Pamiętajmy  o postanowieniach adwentowych.
  2. 2. Zachęcamy do udziału w Roratach. Roraty w Dębnie rano o godz. 6.30 oraz dla dzieci na Mszy św. wieczornej o godz. 18.00. W Jastwi w środę i piątek o godz. 17.00.

Pół godziny przed Roratami śpiewane są Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie. Roraty to przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia oraz do ostatecznego spotkania Pana Jezusa na końcu czasów.

1. 3. Przed samymi Roratami dzieci gromadzą się pod wieżą, z tyłu kościoła, by następnie procesyjnie rozpocząć to nabożeństwo. Na Roraty można wziąć ze sobą lampiony.
  2. 4. Dzisiaj II niedzielę miesiąca – parafialna składka inwestycyjna. Bóg zapłać za ofiary na ten cel.
  3. 5. Za tydzień składka na tacę – na budujące się kościoły. Każda parafia ma obowiązek przekazania na ten cel jednej składki rocznie. W ostatnich dwóch latach byliśmy zwolnieni z tej składki ze względu na składki na Światowe Dni Młodzieży.
  4. 6. Tradycyjnie, w drugą niedzielę Adwentu, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski obchodzimy dziś Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Możemy włączyć się w to doniosłe dzieło, składając ofiary do puszek w ramach zbiórki, która jest prowadzona dziś przed kościołami i kaplicami w całej Polsce. Nasza pomoc dotrze do ludzi żyjących w trudnych warunkach za wschodnią granicą naszego kraju, m.in. w Donbasie, na Ukrainie i na Syberii. .
  5. 7. W tym tygodniu w liturgii Kościoła:
  • we wtorek – Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe,
  • w środę – św. Łucji, dziewicy i męczennicy,
  • w czwartek – św. Jana od Krzyża, kapłana i doktora Kościoła,
  • w sobotę – rozpoczyna się nowenna do Dzieciątka Jezus,
  1. 8. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia i zapraszamy do uczestnictwa we Mszy św. oraz przyjęcia Komunii Św.
  2. 9. W dniu 13. grudnia tj. w środę mija 36. rocznica tragicznych wydarzeń Stanu Wojennego. W imieniu Ks. Biskupa Tarnowskiego zapraszamy do modlitwy za ofiary Stanu wojennego. W sposób szczególny modlić się będziemy w naszej parafii wieczór na Nowennie do Matki Bożej.

10. Zbiórka ministrantów i lektorów o godz. 10.00, DSM ma swoje spotkanie o 16.00 w sobotę. Grupa Apostolska - w sobotę wieczorem.

11. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Jest m.in. nowy Promyczek Dobra i Mały Promyczek. Jest jeszcze grudniowy numer czasopisma dla dzieci I-Komuninych z płytą CD o Sakramentach świętych: Dominik idzie do I Komunii św. oraz miesięcznik dla kandydatów do bierzmowania: Droga extra. Jest też Arka, Źródło, Niedziela, Gość Niedzielny, Apostolstwo chorych, Ola i Jaś, Droga, czasopisma misyjne dla dorosłych i dla dzieci.

W Gościu Niedzielnym przeczytamy m.in. o uchodźcach w Libanie i polskiej pomocy.

12. Przypominam, że termin spotkania w sprawach małżeńskich i chrzcielnych można uzgadniać telefonicznie (kom. 500765095).

13. Panowie organista i kościelny dziękują za życzliwe przyjecie i ofiary przy okazji roznoszenia opłatków w Dębnie i Woli Dębińskiej. Jeśliby kogoś nie było w domu, to może nabyć poświęcone opłatki w zakrystii. Dowolne ofiary składane przy tej okazji są częścią wynagrodzenia służby kościelnej. W Jastwi ofiary składane w zakrystii przy okazji opłatków są częścią wynagrodzenia pani kościelnej. Z intencji kościelnego i organisty będzie w najbliższym czasie Msza św. w intencji parafian.

14. W zakrystii są do nabycia Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Ofiary od 5 zł. wzwyż. Niech ta świeca będzie na naszym stole wigilijnym, a potem niech powędruje na cmentarz, by wyrazić naszą więź z tymi, którzy jeszcze niedawno siedzieli z nami przy stole wigilijnym. Za tydzień po każdej Mszy św. członkowie Parafialnej Caritas będą rozprowadzać Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Większa część ofiar jest przekazywane do Caritas Diecezjalnej, a pozostała część zostaje dla Caritas Parafialnej.

15. Można też jak co roku składać za pośrednictwem Caritas Parafialnej ofiary i dary na rzecz potrzebujących.

W naszej parafii wzorem ubiegłych lat będzie całodzienna zbiórka darów żywnościowych w przyszłą niedzielę. Członkowie Fundacji “TIMSZEL” oraz Parafialnego Oddziału Caritas będą dyżurowali od godz. 6.00 do godz. 17.00. Bóg zapłać za dary dla potrzebujących.

16. Rozpoczyna się czas zorganizowanych spowiedzi świątecznych w parafiach. Nie odkładajmy spowiedzi na ostatnią chwilę. Specjalnie zapraszani są księża z różnych parafii, by można było sobie wybrać spowiednika spośród wielu księży. Okazja do spowiedzi w tym tygodniu będzie:

w Sufczynie – w sobotę 16 grudnia : od 900 do 1200 i od 1400 do 1700.

17. ADWENTOWY DZIEŃ SKUPIENIA DLA MAŁŻEŃSTW NIESAKRAMENTALNYCH będzie 16 grudnia 2017 r. w najbliższą sobotę o godz. 13.30 w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Prowadzi: ks. dr Dariusz Brzegowy – sędzia Sądu Biskupiego w Tarnowie. W programie: Konferencja, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza Święta, Agapa.

18. Intencje Mszy św. …

W tym tygodniu są sprawowane Msze św. z intencji pogrzebowych za następujących śp. zmarłych:

+ Zofia Fikas, + Władysław Lubowiecki, + Wacław Witek, + Stefania Gębka, + Emilia Gala, + Dominika Musiał, + Jan Chodacki, + Anna Franczyk, + Teresa Batko, + Piotr Węgrzyn.

Szczegóły w gablotach.

1. 19. Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli następujący śp. zmarli:

+ Barbara Bachara, lat 79 z Dębna oraz

+ Zofia Fikas, lat 70 z Dębna.

Pogrzeb śp. Barbary Bachara będzie w poniedziałek o 1400, a śp. Zofii Fikas – we wtorek o 1400.