18 lutego 2018

1. Dzisiaj I Niedziela Wielkiego Postu.

2. Zapraszamy do udziału w pięknych i ważnych nabożeństwach wielkopostnych. Nasz udział w tych nabożeństwach jest wyrazem wiary i podjęcia ducha pokuty.

3. W piątki jest Droga Krzyżowa:

· dla dzieci o 16.00,

· dla wszystkich o 17.30,

· dla młodzieży o 20.00.

W Jastwi o 17.00.

4. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, które w tym roku głosi ks. wikariusz ze Sufczyna – w niedzielę o godz. 1500.

5. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na tacę – na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.

6. Po Mszy św. do puszek zbierane będą ofiary na misje – na ogólnopolski fundusz misyjny Ad Gentes. Bóg zapłać…

7. W przyszłą niedzielę składka jest na ogrzewanie kościołów, a także na ubezpieczenie kościołów w Dębnie i Jastwi wraz z obejściem.

8. W liturgii Kościoła:

· w czwartek – Katedry św. Piotra Apostoła;

· w piątek – św. Polikarpa, biskupa i męczennika;

· przyszła niedziela – to kolejna niedziela synodalna;

Jest to zarazem niedziela modlitw, postu i solidarności z misjonarzami.

9. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia i zapraszamy do uczestnictwa we Mszy św. oraz przyjęcia Komunii Św.

10. Dzisiaj po Mszy św. wieczornej o godz. 1700 – krótkie spotkanie synodalne na plebanii Rady Parafialnej Caritasu i Szafarzy. Serdecznie zapraszamy.

11. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. W naszej parafii mamy prasę zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i starszych oraz prasę misyjną:

Gość Niedzielny kosztuje 5 zł. Przeczytamy w nim m. in. o św. ojcu Pio. Jest też nowy numer Małego Gościa Niedzielnego w cenie 5 zł.

W zakrystii jest do nabycia nowy numer Miłujcie się w promocyjnej cenie 4 zł. Znajdźmy w tym czasie Wielkiego Postu czas na wartościową lekturę.

12. Informujemy, że jeśli przy rozliczaniu PIT-u wskażemy by 1 % z podatku był na Caritas Diecezji Tarnowskiej – to możemy dopisać Caritas parafii Dębno – a wówczas część 1% podatku trafi do Caritas Parafialnej.

13. Intencje Mszy św. … W tym tygodniu są sprawowane Msze św. z intencji pogrzebowych za następujących śp. zmarłych:

+ Emilia Gala, + Stefania Gębka, + Aniela Gurgul, + Barbara Bachara, + Zofia Fikas, + Krzysztof Świder.

Szczegóły w gablotach.

14. Ponieważ media tzw. mętnego nurtu w Polsce znów rozpoczęły kampanię promującą mordowanie dzieci w łonach matek – Episkopat Polski zabrał głos w tej tragicznej sprawie: „Aborcja naprawdę w żadnym przypadku nie jest ok. To życie jest wartością, szczególnie w jego początkowym etapie, gdy poczęty człowiek jest całkowicie bezbronny i potrzebuje szczególnej ochrony” – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.

„Ostatnio naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie odkryli, że serce dziecka zaczyna bić przed 20 dniem od poczęcia. Dzięki zaś badaniom USG 3D i 4D można obserwować ruchy dziecka w 10-12 tygodniu życia, można np. zobaczyć, że się uśmiecha. Dla rodziców jest to po prostu wzruszające.”

Trywializowanie zbrodni aborcji, poprzez sprowadzanie jej do poziomu zwyczajnych życiowych czynności jest niedopuszczalne. „Przedstawianie aborcji w kolorowych barwach, w stylizacji budzącej skojarzenia z reklamami produktów codziennego użytku jest czymś skandalicznym i narusza zasady etyki i moralności. Ofiarą aborcji jest nie tylko dziecko nienarodzone, ale także jego matka i ojciec, rodzeństwo, dziadkowie i cała rodzina” – przypomniał rzecznik Episkopatu.

Biskupi proszą o modlitwę w intencji ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a także o wspieranie inicjatyw, które służą temu celowi. „Życie jest piękne od poczęcia! To wartość, która jednoczy ludzi na całym świecie, nie tylko katolików i chrześcijan”.

15. Ks. Kanclerz przesyła następującą informację:

16 lutego br. minęła 10. rocznica święceń biskupich księdza biskupa Wiesława Lechowicza, biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej i Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W intencji Biskupa Jubilata będzie sprawowana Msza święta w katedrze tarnowskiej w sobotę 24 lutego o godz. 1800. Polecajmy w modlitwie osobę księdza biskupa Wiesława Lechowicza wypraszając dla niego obfitość Bożego błogosławieństwa na kolejne lata jego posługi pasterskiej.

16. Proszono nas jeszcze o następujące ogłoszenia:

17. Ogłoszenie Urzędu Gminy nt. szkolenia z Urzędu Skarbowego – 22 lutego (czwartek) od godz. 9.00.

18. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że od 15 lutego do 14 marca 2018 r. właściciele mniejszych gospodarstw zamiast wniosku o dopłaty bezpośrednie mogą złożyć jednostronicowe Oświadczenie, w którym potwierdzą brak zmian w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wnioski szczegółowe będą przyjmowane od 15 marca.

Szczegółowe Informacje wywieszone są na parafialnych tablicach ogłoszeń.

19. Dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnie informuje, że od 26 lutego rozpoczyna się rekrutacja do publicznego przedszkola w Dębnie. Stosowne dokumenty można poobierać w sekretariacie szkoły w godz. od 700 do 1500.

20. Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębnie przypomina, że w dniu dzisiejszym o godzinie 1800 odbędzie się walne zabranie sprawozdawcze za rok 2017. Zaprasza się wszystkich członków OSP, sympatyków straży, a także osoby chętne do wstąpienia w szeregi OSP.

21. Dnia 24 lutego Koło Krwiodawców przy jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Łoniowej serdecznie zaprasza na akcje krwiodawstwa w godzinach od 9.00 do 13.00 w budynku remizy OSP Łoniowa.