Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Kaplica w Jastwi

KAPLICA W JASTWI

Historia kaplicy w Jastwi jest dość krótka. Dnia 25.IX.1985 oku dzięki życzliwości Urzędu Wojewódzkiego i p. Naczelnik gminy Dębno otrzymano zezwolenie na budowę tejże kaplicy.

Budowa pod nadzorem świetnego kierownika Konstantego Mrówki trwała tylko rok, ale to wszystko jest także zasługą murarzy, cieśli, zbrojarzy z Jastwi, Dębna i Woli Dębińskiej oraz ochotnej pracy ludności z Jastwi że tak szybko kaplica została zbudowana.

Pragnieniem mieszkańców Jastwi było jak najszybsze wykończenie tego dzieła. Jak czytamy w kronice Jastewskiej znajdującej się dziś w kaplicy: :aby budowa kaplicy mogła sprawnie przebiegać dbały o to matki „Marty Jastewskie” (jak mawiał ks. Prałat Stanisław Mach) które kalorycznie żywiły majstrów. W czasie budowy wszystkie koguty w Jastwi zamilkły…..

Pamiętać trzeba że ten niewielki kościół jest dziełem małej wsi, która wtedy w czasie budowy liczyła tylko 110 domów i około 520 mieszkańców.

19.IX.1986 został poświęcony i wmurowany kamień węgielny z napisem: „Królowi wieków – Jastew”.

21.VII.1991 roku Jastew przeżyła niezwykłą uroczystość a mianowicie poświęcenie kościoła najświętszego Serca Jezusowego. Na uroczystości do Jastewskiej kaplicy przybyli ks. Bp Władysław Bobowski, ks. Dziekan Czesław Konwent z Porąbki Uszewskiej i około 15 księży z dekanatu Wojnicz i ze sąsiedztwa.

Drukuj PDF

Copyright © Strona Parafii Św. Małgorzaty w Dębnie 2019

Template by Joomla Themes & Projektowanie stron internetowych.