Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Kościół

Kościół

Kościół zbudowany jest z kamienia, na prostym planie: do jednonawowego korpusu przylega od wschodu prostokątne prezbiterium, a od strony zachodniej wieża. Po północnej stronie prezbiterium znajduje się niewielka zakrystia. Przy południowej ścianie nawy przybudowana jest kruchta z kamiennym, schodkowym portalem ozdobionym, herbem Odrowąż. Ściany kościoła są wzmocnione kamiennymi przyporami, a przykrywa go dwuspadowy, ceramiczny dach. Jedynie wieża, w dolnej części kamienna z drewnianą izbicą pokryta jest dachem gontowym. Portale wejściowe i obramienia okien, jak również detale rzeźbiarskie są wykute z kamienia.

We wnętrzu kościoła zwraca uwagę duży, niezwykle barwny witraż we wschodniej ścianie prezbiterium. Sprowadzony z Wiednia w 1903 roku przedstawia patronkę kościoła – św. Małgorzatę. Ściany pokrywa polichromia zaprojektowana przez konserwatora i malarza Józefa Dutkiewicza, wykonana w 1957 roku. Pokazuje sceny Męki Pańskiej i epizody z życia św. Małgorzaty oraz postacie biblijnych proroków. Wnętrze prezbiterium nakrywa sklepienie krzyżowo – żebrowe, a nawę płaski strop drewniany. Na belce tęczowej rozdzielającej te dwie części świątyni ustawiony jest XVIII wieczny barokowy krucyfiks. Ołtarz główny stanowi tryptyk z obrazem Trójcy Świętej w części środkowej i grupami śpiewających aniołów na skrzydłach. Na obrazie środkowym przedstawieni są fundatorzy tryptyku: Jakub Szczekocki z żoną Barbarą oraz dziesięcioro ich dzieci. Oryginał, z którego zachowała się tylko środkowa część, jest przechowywany w krakowskim Muzeum Narodowym


Drukuj PDF

Copyright © Strona Parafii Św. Małgorzaty w Dębnie 2019

Template by Joomla Themes & Projektowanie stron internetowych.